Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

Služby seniorům

Co obnáší umístění v DPS

Konzultace ZDARMA

Výběr vhodných DSP

Nezbytné přílohy

Příspěvek na péči

Sociální služby

Pobyt v LDN

Zastupování seniora

Řešení opatrovnictví

Proč to řešit s námi

Cena

Jde o sociální projekt dotovaný z činnosti naší firmy, proto poskytujeme rady v této oblasti ZDARMA.

Zkušenost

Máme bohaté osobní zkušenosti. Prošli jsme si celým procesem podání žádosti a souvisejících činností.

Komplexnost

S námi můžete řešit vše co s poradenstvím pro seniory souvisí, např. jak profinancovat opravu jejich bytu apod.

Rychlost

Nemusíte objevovat kolo. Zeptejte se nás a ušetříte hromadu času sháněním informací. Máme vše po ruce.

Schůzka

Nemusíte nikam chodit ani jezdit. Vše zvládneme probrat online, v čase, který vám vyhovuje.

Odbornost

Kromě finanční problematiky se orientujeme také v právních otázkách, což se hodí např. u smluv. 

Tip dne

Sestavte si co nejdříve rodinný rozpočet (pra)rodičů ať máte představu co všechno musí platit, zdali nejsou některé platby duplicitní a samozřejmě jakou mají výši důchodů.

Zavčas si tak uděláte představu o tom, jaké služby si mohou dovolit. Především u soukromých poskytovatelů jde sotva pokrýt cenu těchto služeb z důchodů a je třeba hledat další zdroje, nebo začít zavčas řešit tvorbu rezerv. 

Například náklady na byt, kde bydlela dosu babička a pokud je jasné, že se domů již nevrátí, pokrýt z nájmu tohoto bytu. Ovšem někdy je možné nájem řešit až po rekonstrukci bytu. Je tedy nutné najít jednorázové zdroje.

Na co všechno musíte pamatovat

Různá pojištění

Nejčastěji  povinné ručení a havarijní pojištění u auta, které již nepoužívají. Auto nemusíte hned prodávat, stačí uložit SPZ do depozitu dopravního inspektorátu.

Bankovní poplatky

Banky poskytují určitým věkovým kategoriím balíčky služeb zdarma. Pokud to ale vaše máma neví, platí, zbytečně bance za služby, i když by vůbec nemusela.

Kabelová televize

Nejčastější duplicitní platba. Babička je již v LDN, ale pořád se jí strhává platba. Domluvte se na ukončení služby a nezapomeňte vrátit set-top-box, datové karty apod.

Živnostenská oprávnění

Pokud rodiče podnikali a nemají pozastavenou, či ukončenou živnost, je možné, že vás překvapí nečekaně kontrola z živnostňáku. 

Poskytovatel energií

Věřte mi, že špatně zvolený poskytovatel elektřiny či plynu nadělá hodně starostí, když zkrachuje. Překontrolujte smlouvy a zvažte silného dodavatele.

Platby za bydlení

Doporučujeme projít všechny platby související s bytem, nebo domem. Pokud nemovitost není obývaná dohodněte se s dodavateli na snížení plateb. 

Proč využít sociálních služeb

Zejména v situaci, kdy vaši nejbližší bydlí sami a pomalu přestávají zvládat každodenní činnosti je vhodné zvážit využití služeb sociální péče. Samozřejmě podle možností a povahy poskytovatele jsou schopné nahradit tyto činnosti: 

  1. Vaření a to dovážkou obědů. Většinou se tak děje v pracovní dny, pondělí až pátek. O víkendech či svátcích musíte obědy zajistit vy.
  2. Nákupy, což se hodí především u lidí, kteří již mají problémy s prostorovou orientací a s rozpoznáváním hodnoty peněz. Dále pak se to vyplatí i z toho důvodu, že (pra)rodiče nebudou zbytečně utrácet za věci, které nepotřebují.
  3. Léky, jejich chystání a podávání. Zde v případě zhoršené orientace a paměti může dojít k závažným problémům, pokud si senior nevezme svoje léky, nebo se naopak předávku, neboť si neuvědomí, že si léky již bral. Mnohdy nepomůže pouhé rozdělení do denních dávek, ale je třeba samotný dohled nad jejich správným užitím. 
  4. Hygiena bývá s postupující nemocí, nebo zhoršující se orientací problém nejen pro samotného seniora, ale také pro rodinu, pokud nežijí v jednom bytě/domě. ávažné onemocnění umožní v případě onemocnění připlatit za kvalitnější péči nebo léky, příp. stravu.
  5. Praní vám opět ulehčí práci, neboť pracovníci sociální služby provedou v dohodnutých intervalech sběr použitého prádla a jeho následný dovoz vč. uklizení.
  6. Další služby, podle konkrétního poskytovatele se lze dohodnout na dalších službách např. doprovázení seniora v rámci zprostředkování kontaktu se sociálním prostředím jako je doprovázení k lékaři, do veřejných institucí apod.

Nejčastější otázky

Jaký typ plné moci nejčastěji potřebuji

Pro zastupování při jednání s většinou firem vč. živnostenského úřadu, nebo sociálních služeb vám stačí plná moc bez nutnosti ověření podpisů. Výhodou je, že většinou mají podniky a instituce svoje vlastní formuláře, takže nemusíte nic složitě vymýšlet. Velmi důležité je vymezení zastupování, doporučili bychom nechat si udělit zastoupení pro konkrétní úkon než pro všechna jednání.

Má cenu si nyní podávat přihlášku do DSP?

Dříve platilo, že čím dříve si podá senior přihlášku do DPS, zvýší svoji šanci na přijetí, které se většinou počítalo v letech. Dnes to již neplatí a rozhodující je počet bodů. Ty zohledňují právě zdravotní stav, nemožnost se o sebe postarat, vyplácení příspěvku na péči apod. Může se stát, že si podáte přihlášku v březnu a babičku vám přijmou za dva měsíce, neboť se u ní rozvíjí středně těžká Alzheimerova nemoc.  

Lze řešit přepis energií online?

Ano, v době, kdy zkrachoval Bohemia Energy umožnil EON, abyste k němu převedli svoje (pra)rodiče bez nějakých složitostí a to na základě plné moci uzavřené online. Stejně tak následnou správu plateb můžete za svoje příbuzné řešit přes aplikaci. 

Musím platit povinné ručení za auto, které už nejezdí?

U seniorů celkem běžná věc. Máma už nemůže řídit, nicméně tohle pojišťovna neví a má dle smlouvy stále nárok na pojistné. Proto doporučujeme vrátit do depozitu SZP za poplatek 200 Kč, tohle oznámit pojišťovně a ta zruší smlouvu i v průběhu roku. Nemusíte čekat na výročí.