Proberme to nezávazně
Kompletní řešení hypotéky na družstevní byt
Špičkové realitní služby
Nemáte vlastní zdroje?
Zajistíme nejlepší úvěr
Připravíme vše pro čerpání
Plníme podmínky po čerpání
Mimořádné splátky hlídáme
Pomůžeme s pojištěním
Poradíme se spořením
Najdeme nejlepší refinancování
Proč řešit hypotéku na družstevní byt s námi?
Jste VIP
S námi vám banka hypotéku na byt schválí přednostně.
Ušetříte peníze
Najdeme vám úvěr s vyřízením a odhadem ZDARMA.
Umíme 100 % hypotéku
Pohodlně tak pořídíte družstevní byt bez koruny v kapse.
Ušetříte čas
Hypotéku na družstevní byt vyřídíme online, nikam nemusíte chodit.
Dostatečný výběr
Spolupracujeme s 9 bankami a 4 stavebními spořitelnami.
Typy hypoték na družstevní byt
- 20 % vlastních zdrojů
- Pro všechny klienty
- DSTI do 45 %
- DTI do 8,5
- 10 % vlastních zdrojů
- Pro klienty do 36 let
- DSTI do 50 %
- DTI do 9,5
- Souběh úvěrů
- 100 % nezajištěný úvěr
- Máte v zástavě druhou nemovitost.
Co je to LTV?
Vyjadřuje jak vysokou hypotéku na družstevní byt mohou klienti dostat v poměru k hodnotě nemovitosti. U mladších 36 let je to až 90 % hypotéka, ostatní max. 80 % (80 LTV). Pokud potřebujete 100 % financování je třeba dát do zástavy další nemovitost, nebo vlastní zdroje nahradit dalším úvěrem.
Co je to DSTI?
Jde o sumu všech splátek úvěrů vč. hypotéky na družstevní byt ve vztahu k vašemu čistému měsíčnímu příjmu. Opět pro mladší 36 let může být až 50 %, pro ostatní je na úrovni 45 %. Například u 39 letého klienta s příjmem 60 000 Kč mohou všechny splátky úvěrů vč. hypotéky na rekonstrukci činit 27 000 Kč.
Co je DTI?
Jde o povolenou výši zadlužení v podobě všech úvěrů jako násobek vašeho ročního příjmu. Aktuálně je nastavený ve výši 8,5 (pro klienty na 36 let), resp. 9,5 (pro klienty do 36 let) ročního příjmu. U našeho 39 letého klienta s 720 000 Kč ročně, je suma všech jeho úvěrů maximálně vč. hypotéky 6 120 000 Kč.
Tip týdne!
Financování koupě družstevního bytu je rozhodně barevnější, něž financování klasického bytu. Můžete na to využít jak klasickou hypotéku, ovšem se zástavou jinou nemovitostí (kterou lze následně vyvázat), tak předhypotéku, která slouží na splacení kupní ceny a překlenutí doby, než bude byt zapsaný v katastru na vás (musí se tak stát do 1 roku) až po nezajištěný překlenovací úvěr ze stavebního spoření, kdy umíme bez koruny v kapse poskládat dohromady až 10 500 000 Kč.
Parametry hypotéky na družstevní byt
Věk
Pro hypotéku na družstevní byt platí minimální věk 18 let. V některé bance se setkáte s požadavkem na alespoň 21 let. V tomto případě nezbývá než, aby s vámi žádal starší spoludlužník.
Výše
Hypotéka na družstevní byt startuje na 100 000 Kč. Pokud strop není dán, banky sledují jen LTV, při dodržení parametrů DTI a DSTI, nebo mají nastavenou maximální částku např. 15 000 000 Kč.
Úrok
Klienti si dnes nejvíce sjednávají u hypotéky na družstevní byt fix na dobu 1 – 20 let. Vedle toho je tzv. variabilní úroková sazba (float) navázaná nejčastěji na 1M PRIBOR. Tuto klienti ale moc využívají.
Splatnost
Obvyklá doba splatnosti hypotéky na družstevní byt je 30 let. Banky dále požadují, abyste ji splatili do svých 70 let. Klientům starším 40 let najdeme úvěr, který mohou splácet až do 75 let.

Specifika financování družstevních bytů
Družstevní byty jsou opravdu velmi zvláštní a na jejich financování banky vyvinuly celou řadu zajímavých nástrojů.
- Družstevní byt nejde dát do zástavy, resp. bytové družstvo vám nepodepíše zástavní smlouvu. Proto je se koupě financuje dočasně nezajištěným úvěrem, tzv. předhypotečním úvěrem, který se po zapsání vašeho vlastnictví do katastru splatí řádnou hypotékou.
- To je možné pouze u nemovitostí, kde víme, že k jejich převodu dojde do 1 roku. U ostatních případadů je třeba využít hypotéku se zástavou jinou nemovitostí, nebo několik nezajištěných úvěrů.
- Pokud dáváte do zástavy jinou nemovitost jde ji následně po zápisu vašeho bytu do katastru vyvázat. Samozřejmě za předpokladu, že zapsaný byt má dostatečnou zástavní hodnotu.
- Stavební spořitelny nabízí překlenovací úvěry, které lze podle podmínek jednotlivých bank využít až do výše 3 500 000 Kč na jednu smlouvu zcela bez zajištění a bez nutnosti počátečního vkladu.
Nejčastější dotazy okolo hypoték na družstevní byt
Ano, říká se tomu tzv. předschválená hypotéka. Normálně uzavřete smlouvu na výši úvěru, úrokovou sazbu, fixaci a splatnost. Pak máte podle podmínek banky 1 až 3 roky na hledání vhodného družstevního bytu. Když byste se v průběhu času rozhodli třeba pro koupi domu, stavbu, nebo rekonstrukci, taky není problém. Účel jde měnit. Předschválenou hypotéku můžete mít i jako 90 LTV. Splatnost se u tohoto typu hypotéky zkracuje o dobu, po kterou můžete hledat byt tzn. 1 až 3 roky.
Družstevní byt je ve vlastnictví družstva. Vy jste majitelé družstevního podílu, který má určitou hodnotu, dá se prodat a součástí těchto práv je i právo užívat družstevní byt. Ale nejste vlastníky bytu, dokud jej na vás družstvo nepřevede. A proto pokud chcete někomu prodat (nebo od někoho koupit) družstevní byt, družstvo jako jeho vlastník vám nepodepíše zástavní smlouvy. Kupující má ale hodně možností, jak byt koupit. Například se zástavou jinou nemovitostí, kterou pak jde vyvázat, na předhypotéku, nebo pomocí nezajištěných překlenováků ze stavebka.
Základním předpokladem je, aby družstvo sepsalo prohlášení vlastníka, což je dokument, kterým rozdělí celý dům na jednotlivé byt. Jakmile je toto prohlášení zapsané na katastru půjde tam najít vámi kupovaný (prodávaný) družstevní byt. Ověřit si jeho zápis je velmi důležité, pokud na jeho koupi chcete využít předhypotéku, protože tuto předhypotéku, jako dočasně nezajištěný úvěr, následně splatíte řádnou hypotékou (až vás zapíše katastr jako nového vlastníka) a k tomu potřebujete mít byt už zapsaný.
Pokud kupujete družstevní byt na další pronájem jde to. Musíte mít ovšem možnost podnájmu ve své nájemní smlouvě. Dále bude nutné nechat odsouhlasit podobu podnájemní smlouvy samotným družstvem.
Obvykle se tak děje především u velkých bytových družstev spravující velké množství bytů v pravidelných intervalech několikrát ročně. Mají k tomuto účelu zpracované vnitřní postupy, kdy např. do konce března a do konce října každého roku sbírají žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. Následně podávají smlouvy na katastr do konce prvního, resp. druhého pololetí. Předpokladem pro převod je samozřejmě uhrazení všech dluhů vč. úvěrů, které na bytě váznou např. v souvislosti se zateplením vašeho domu, či s výměnou oken apod.