Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

Hypotéka na družstevní byt

aktuálně nejnižší úrok za 5,29 % p. a.

Kompletní řešení hypotéky na družstevní byt

Proberme to nezávazně

Špičkové realitní služby

Nemáte vlastní zdroje?

Zajistíme nejlepší úvěr

Připravíme vše pro čerpání

Plníme podmínky po čerpání

Mimořádné splátky hlídáme

Pomůžeme s pojištěním

Poradíme se spořením

Najdeme nejlepší refinancování

Spočítejte si hypotéku na družstevní byt

Proč řešit hypotéku na družstevní byt s námi?

Jste VIP

S námi vám banka hypotéku na byt schválí přednostně.

Ušetříte peníze

Najdeme vám úvěr s vyřízením a odhadem ZDARMA.

Umíme 100 % hypotéku

Pohodlně tak pořídíte družstevní byt bez koruny v kapse.

Ušetříte čas

Hypotéku na družstevní byt vyřídíme online, nikam nemusíte chodit.

Dostatečný výběr

Spolupracujeme s 9 bankami a 4 stavebními spořitelnami.

Úvěry bez zástavy

Vymyslíme neomezený úvěr na družstevní bez zástavy. 

Typy hypoték na družstevní byt

80 LTV
 • 20 % vlastních zdrojů
 • Pro všechny klienty
 • DSTI do 45 % 
 • DTI do 8,5
90 LTV
 • 10 % vlastních zdrojů
 • Pro klienty do 36 let
 • DSTI do 50 % 
 • DTI do 9,5
100 LTV
 • Souběh úvěrů
 • 100 % nezajištěný úvěr
 • Máte v zástavě druhou nemovitost.

Co je to LTV?

Vyjadřuje jak vysokou hypotéku na družstevní byt mohou klienti dostat v poměru k hodnotě nemovitosti. U mladších 36 let je to až  90 % hypotéka, ostatní max. 80 % (80 LTV). Pokud potřebujete 100 % financování je třeba dát do zástavy další nemovitost, nebo vlastní zdroje nahradit dalším úvěrem.

Co je to DSTI?

Jde o sumu všech splátek úvěrů vč. hypotéky na družstevní byt ve vztahu k vašemu čistému měsíčnímu příjmu. Opět pro mladší 36 let může být až 50 %, pro ostatní je na úrovni 45 %. Například u 39 letého klienta s příjmem 60 000 Kč mohou všechny splátky úvěrů vč. hypotéky na rekonstrukci činit 27 000 Kč.

Co je DTI?

Jde o povolenou výši zadlužení v podobě všech úvěrů jako násobek vašeho ročního příjmu. Aktuálně je nastavený ve výši 8,5 (pro klienty na 36 let), resp. 9,5 (pro klienty do 36 let) ročního příjmu. U našeho 39 letého klienta s 720 000 Kč ročně, je suma všech jeho úvěrů maximálně vč. hypotéky 6 120 000 Kč.

 • Jarka

  Pracuje jako kadeřnice s čistým měsíčním příjmem 40 000 Kč. Protože jí je 30 let může žádat až o 90 % hypotéku (LTV) na družstevní byt. Její všechny splátky mohou být až 20 000 Kč (DSTI) a suma všech úvěrů až 4 560 000 Kč. U hypotéky na družstevní byt bude muset dát asi jinou nemovitost do zástavy.

 • Milan

  Je servisní technik s čistým měsíčním příjmem 45 000 Kč. Čerstvě rozvedený, s jedním dítětem ve střídavé péči. Milanovi je 39 let. Vzhledem k tomu může dostat maximálně 80 % hypotéku na družstevní byt (LTV) a to až do výše 4 590 000 Kč (DTI) a s měsíční splátkou 20 250 Kč (DSTI).

 • Katka a Rosťa

  Jsou nesezdaní a plánují svoje první bydlení. Katce je 25, pracuje jako asistentka, Rosťovi 30 a je obchodní zástupce. Dohromady vydělají 50 000 Kč čistého měsíčně. Díky tomu mohou žádat i 90 % hypotéku (LTV). Banky jim mohou půjčit až 5 700 000 Kč s celkovou splátkou až 25 000 Kč.  

 • Vendulka a Jan

  Jsou manželé už hezkých 10 let. Vendy je 35 let a pracuje jako učitelka v mateřské školce, Honzovi je 45 let a je inženýr. Dohromady mají 60 000 Kč čistého měsíčně. Banky jim poskytnou až 90 % hypotéku (LTV) v celkové výši až do 6 840 000 Kč (DTI) s maximální splátkou do 30 000 Kč (DSTI).

Tip týdne!

Financování koupě družstevního bytu je rozhodně barevnější, něž financování klasického bytu. Můžete na to využít jak klasickou hypotéku, ovšem se zástavou jinou nemovitostí (kterou lze následně vyvázat), tak předhypotéku, která slouží na splacení kupní ceny a překlenutí doby, než bude byt zapsaný v katastru na vás (musí se tak stát do 1 roku) až po nezajištěný překlenovací úvěr ze stavebního spoření, kdy umíme bez koruny v kapse poskládat dohromady až 10 500 000 Kč.

Parametry hypotéky na družstevní byt

Věk

Pro hypotéku na družstevní byt platí minimální věk 18 let. V některé bance se setkáte s požadavkem na alespoň 21 let. V tomto případě nezbývá než, aby s vámi žádal starší spoludlužník. 

Výše

Hypotéka na družstevní byt startuje na 100 000 Kč. Pokud strop není dán, banky sledují jen LTV, při dodržení parametrů DTI a DSTI, nebo mají nastavenou maximální částku např. 15 000 000 Kč.

Úrok

Klienti si dnes nejvíce sjednávají u hypotéky na družstevní byt fix na dobu 1 – 20 let. Vedle toho je tzv. variabilní úroková sazba (float) navázaná nejčastěji na 1M PRIBOR. Tuto klienti ale moc využívají.

Splatnost

Obvyklá doba splatnosti hypotéky na družstevní byt je 30 let. Banky dále požadují, abyste ji splatili do svých 70 let. Klientům starším 40 let najdeme úvěr, který mohou splácet až do 75 let.

Specifika financování družstevních bytů

Družstevní byty jsou opravdu velmi zvláštní a na jejich financování banky vyvinuly celou řadu zajímavých nástrojů.

 1. Družstevní byt nejde dát do zástavy, resp. bytové družstvo vám nepodepíše zástavní smlouvu. Proto je se koupě financuje dočasně nezajištěným úvěrem, tzv. předhypotečním úvěrem, který se po zapsání vašeho vlastnictví do katastru splatí řádnou hypotékou.
 2. To je možné pouze u nemovitostí, kde víme, že k jejich převodu dojde do 1 roku. U ostatních případadů je třeba využít hypotéku se zástavou jinou nemovitostí, nebo několik nezajištěných úvěrů.
 3. Pokud dáváte do zástavy jinou nemovitost jde ji následně po zápisu vašeho bytu do katastru vyvázat. Samozřejmě za předpokladu, že zapsaný byt má dostatečnou zástavní hodnotu.
 4. Stavební spořitelny nabízí překlenovací úvěry, které lze podle podmínek jednotlivých bank využít až do výše 3 500 000 Kč na jednu smlouvu zcela bez zajištění a bez nutnosti počátečního vkladu.

Nejčastější dotazy okolo hypoték na družstevní byt

Co když teprve hledám, můžu mít už peníze připravené?

Ano, říká se tomu tzv. předschválená hypotéka. Normálně uzavřete smlouvu na výši úvěru, úrokovou sazbu, fixaci a splatnost. Pak máte podle podmínek banky 1 až 3 roky na hledání vhodného družstevního bytu. Když byste se v průběhu času rozhodli třeba pro koupi domu, stavbu, nebo rekonstrukci, taky není problém. Účel jde měnit. Předschválenou hypotéku můžete mít i jako 90 LTV. Splatnost se u tohoto typu hypotéky zkracuje o dobu, po kterou můžete hledat byt tzn. 1 až 3 roky.

Proč nejde dát družstevní byt do zástavy

Družstevní byt je ve vlastnictví družstva. Vy jste majitelé družstevního podílu, který má určitou hodnotu, dá se prodat a součástí těchto práv je i právo užívat družstevní byt. Ale nejste vlastníky bytu, dokud jej na vás družstvo nepřevede. A proto pokud chcete někomu prodat (nebo od někoho koupit) družstevní byt, družstvo jako jeho vlastník vám nepodepíše zástavní smlouvy. Kupující má ale hodně možností, jak byt koupit. Například se zástavou jinou nemovitostí, kterou pak jde vyvázat, na předhypotéku, nebo pomocí nezajištěných překlenováků ze stavebka.

Jak najít družstevní byt na katastru

Základním předpokladem je, aby družstvo sepsalo prohlášení vlastníka, což je dokument, kterým rozdělí celý dům na jednotlivé byt. Jakmile je toto prohlášení zapsané na katastru půjde tam najít vámi kupovaný (prodávaný) družstevní byt. Ověřit si jeho zápis je velmi důležité, pokud na jeho koupi chcete využít předhypotéku, protože tuto předhypotéku, jako dočasně nezajištěný úvěr, následně splatíte řádnou hypotékou (až vás zapíše katastr jako nového vlastníka) a k tomu potřebujete mít byt už zapsaný.  

Jak pronajmout družstevní byt

Pokud kupujete družstevní byt na další pronájem jde to. Musíte mít ovšem možnost podnájmu ve své nájemní smlouvě. Dále bude nutné nechat odsouhlasit podobu podnájemní smlouvy samotným družstvem. 

Kdy mě družstvo převede byt do vlastnictví

Obvykle se tak děje především u velkých bytových družstev spravující velké množství bytů v pravidelných intervalech několikrát ročně. Mají k tomuto účelu zpracované vnitřní postupy, kdy např. do konce března a do konce října každého roku sbírají žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. Následně podávají smlouvy na katastr do konce prvního, resp. druhého pololetí. Předpokladem pro převod je samozřejmě uhrazení všech dluhů vč. úvěrů, které na bytě váznou např. v souvislosti se zateplením vašeho domu, či s výměnou oken apod.

Hypotéka na družstevní byt a nejčtenější články

Družstevní byty jsou zajímavou příležitostí a jednou z možností řešení vlastního... Více
Páni s novinkami se roztrhl pytel. S jednou přišla také Buřinka, která modifikovala svůj... Více
Bytové družstvo nejčastěji využije hypotéku při koupi domu od obce, nebo jiného subjektu,... Více