5 nejčastějších chyb hypotečních kalkulaček

Neztrácejte čas obýháním bank. Svoji hypotéku si pohodleně spočítejte u mne (foto: pixabay.com).

Častou chybou dnešních hypotečních kalkulaček není ani tak to, že vám nespočítají všechny poplatky a náklady související s hypotékou, ale že počítají nesmysly. Pokud nejste odborník, těžko to poznáte. Může se lehce stát, že díky chybné hypoteční kalkulačce budete v omylu. Jak nenaletět se dozvíte v tomto článku.

V čem nejčastěji hypoteční kalkulačky chybují

Na úvod bych vás rád požádal o laskavost, mějte prosím na paměti, že hypoteční kalkulačky jsou jen pro představu. Rozhodně vám nevyberou vhodnou hypotéku na koupi domu hned na poprvé.

Těch důvodů je celá řada; nemusí být vždy aktuální, jak popisuji v článku 3 věci na které si dejte pozor u hypotečních kalkulaček.

Dále pak jsou většinu nastaveny na počítání s nejnižšími úroky, které souvisí s nutností koupit si navíc pojistku a třeba kreditku. A to vám zrovna nemusí vyhovovat.  

1. Úrokové sazby

Úrok je nejjednodušší ukazatel, podle kterého nejrychleji zhodnotíte každou hypotéku. Nicméně všechny hypoteční kalkulačky mají nastavené ty nejnižší úroky. Myslím, že důvod není třeba uvádět.

2. RPSN

Je zaklínadlo moderní doby a dobrá hypoteční kalkulačka jej obsahuje. K čemu je? Moudrý zákonodárce chtěl, aby každý spotřebitel věděl i o půlnoci, kolik ho ve skutečnosti bude stát např. jeho hypotéka na byt.

A tak všechny banky mají povinnost uvádět ve svých výpočtech RPSN. Bohužel musím konstatovat, že je k ničemu, neboť sice vyjadřuje všechny náklady, které s hypotékou souvisí za celou dobu splatnosti, ale hlavně za předpokladu neměnnosti úroku.

3. Skladba splátky

Je velmi důležité, aby hypoteční kalkulačka vypočítala nejen měsíční splátku, ale také vám nechala nahlédnout, z čeho se tato splátka skládá. Jde čistě o splátku hypotéky, nebo je v tom i pojištění, či poplatek za správu?

4. Poplatky a bonusy

Kvalitní hypoteční kalkulačka by měla umět znázornit jednorázové poplatky a pak ty placené každý měsíc. Samozřejmostí by měly být i poplatky, které s hypotékou na stavbu domu přímo nesouvisí, jako poplatky za vklad zástavního, příp. jiného práva na katastru apod.

Například moje hypoteční kalkulačka obsahuje kromě poplatků také bonusy, které banky zrovna nabízí, nebo které vám vyjednám v dané bance.  

5. Celkové náklady

Zde byste se měli dozvědět kolik zaplatíte celkem na úrocích a poplatcích. Jenže většina hypotečních kalkulaček to sečte jen úroky za celou dobu splatnosti.

Nezapočítají poplatky apod., takže proto se domnívám, že hypoteční kalkulačky nepočítají správně.

Užitečná hypoteční kalkulačka

Ta by měla obsahovat, alespoň odhadem, výpočet úroků a všech poplatků za dobu fixace. Ruku na srdce, mnohé banky to neumí vygenerovat ani ve svých hypotečních kalkulačkách.

Samozřejmě nejde udělat naprosto přesný výpočet refinancování hypotéky na dalších 15 let dopředu, to je nesmysl, protože nevíme jaká bude úroková sazba po skončení fixace apod.

Nicméně pečlivé porovnání hypoték, i když orientační, můžete dostat snadno a nemusíte mít strach, že v něm něco chybí, nebo že na vás někdo šije boudu.

Kde dostanete správnou kalkulaci hypotéky?

Pokud jste na začátku, nebo už řešíte konkrétní hypotéku, můžete to se mnou probrat nezávazně, stačí napsat na tomas@hypotekyjanecek.cz, nebo zavolejte na +420 605 44 65 43. Mám na vás dost času.

Pište, nebo volejte

Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva