Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

Jak chytře refinancovat, když nemáte trumfy v ruce

Jak správně postupovat při refinancování a co všechno se může stát se dozvíte v příběhu klienta.
1. Začněte včas

A to právě můj klient neudělal, protože si před lety zařizoval hypotéku sám, refinancování ho zastihlo čtyři týdny před koncem stávajícího fixu, kdy mu banka nabídla předražený úrok pro další období, 3,69 % to si prosím zapamatujte.

Aby to bylo ještě lepší, tak fixace mu končila těsně po Novém roce. Navíc to bylo v období, kdy začal fungovat nový zákon o spotřebitelském úvěru, takže banky byly zasekané vyřizováním hypoték podle starých podmínek.

Vybral si banku, kde mu nabídli dobré podmínky, ale paní bankéřka mu suše oznámila, že podklady si má zajistit sám. Jak si myslíte, že dopadl s odhadem? Všichni odhadci, co oslovil, jej odmítli, protože měli práce nad hlavu. Navíc dva týdny před Vánoci.

Vzhledem k tomu, že klientovi přerostlo refinancování přes hlavu, rozhodl se mi druhý den zavolat, jestli bych mu nepomohl. Nejdřív jsem musel najít banku, co mu nabídne minimálně stejně dobré podmínky, ale s jednodušší administrativou.

Druhý den měl v mailu porovnání hypoték s nabídkami obsahující nejen výhodný úrok, ale také možnost interního odhadu, který si banka udělá během 48 hodin.

2. Kdy je optimální začít?

Obecně doporučuji začít minimálně půl roku předem. Věřte mi, je to akorát a vše se tak dá zvládnout bez zbytečných nervů. Jakou to má jinou výhodu?

Pokud si již dnes zajistíte výhodnou nabídku, nemusíte obávat růstu úrokových sazeb. Pokud klesnou, banka aktualizuje svoji nabídku. Navíc banka vám většinou sazbu podrží měsíc a za tu dobu lze dát dohromady podklady pro úvěr.

Nezapomeňte, že v úvěrových smlouvách mají banky s oblibou uvedeno, že nabídku poskytují pro novou fixaci vám pošlou nejpozději měsíc před koncem té staré!

3. Co všechno refinanc umí?

Dalším důvodem, proč začít včas je, že si můžete v klidu promyslet, zdali chcete jen refinancovat, nebo budete třeba chtít další peníze. Jak to funguje:

  • čistý refinanc znamená splacení stávajícího úvěru výhodnějším. Nic víc. Výhodou také je, že většinou stačí doložit příjmy zjednodušeným způsobem.
  • další účel představuje situace, že budete chtít pokračovat např. v rekonstrukci bytu. To byl můj případ. Koupil jsem zdevastovaný byt a ten opravil. Následně v rámci refinancování mi nabídla banka navýšení úvěru nad zůstatek stávající hypotéky.

Rychlá kalkulačka

4. Musíte znovu platit odhad?

Nejčastěji mají banky nastaveno ve svých podmínkách, že pokud doložíte původní odhad a není starší 72 měsíců, tak jej akceptují. Udělají si pouze revizi a vy nic neplatíte.

Co když ale původní odhad nemáte? Nejjednodušší je zjistit, kdo jej zpracovával. Pokud je to externí odhadce, pak jej zkuste najít a požádat jej, zdali by vám ho neposkytl.

Ale pozor někdy nestačí jen v elektronické podobě. Setkal jsem se s tím, že banka nesmyslně trvala na tom, že chce vytištěný originál s razítkem odhadce.

Pokud by ale nebyl vůbec k dispozici, nezoufejte udělám maximum pro to, abyste dostali skvělou hypotéku s odhadem zdarma.

5. Co dělat, když jste bez práce

Když jsem začal jsem dávat klientovi z úvodu dohromady podklady, abychom stihli schválit úvěr mezi svátky, klient bohužel přišel o místo díky reorganizaci.

Problém byl, že skvělé podmínky dostal od banky, která v metodice neupravuje zjednodušené dokládání příjmů. 

Takže jsme byli namydlení, protože mu mzdovka odmítla potvrdit příjem. Kdyby to řešil o dva týdny dříve, tak bez problémů. Takže neměl moc na výběr, stávající banka měla „super úrok“. Pamatujete nahoře?

Nicméně nevzdávám se lehce. Tak jsem mu poradil, aby vzal nabídku, která byla opravdu super, a šel do svojí banky, s tím, že pokud mu nesníží původní nabídku, půjde jinam.

A ono to vyšlo. Dostal úrok 1,69 % a nikdo se na nic neptal. Naštěstí nám politici nevymysleli centrální registr pracovních smluv.

Obchod mi sice nevyšel, ale důležité bylo, že klient měl o starost míň a měl fajn Vánoce. A ono to někdy docela stačí.