Je možné získat hypotéku bez hotovosti

Potřebujete hypotéku bez vlastních prostředků? Není problém, pomůže vám s tím hypoteční poradce (foto: pixabay.com).

Když ČNB zrušila 100 % hypotéky, naučili jsme se nahradit chybějící peníze jiným úvěrem. Od října 2018 zavedla ČNB další omezení hypoték. Ta se sice primárně dofinancováním hypoték jiným úvěrem netýkala, ale postupem času začaly banky i tuto možnost omezovat. Zde se dozvíte o aktuálních možnostech 100 % financování.

Souběh hypotéky a úvěru

Jde o první a nejjednodušší variantu, jak nahradit bankami požadovaných 20 % vlastních zdrojů např. z kupní ceny bytu. Když si vezmete běžně fungující rodinu, která platí nájem, tak mi řekněte, z čeho mají našetřit?

Vždyť platí nájem! Další věcí je, že ceny nemovitostí, především ve velkých městech, dosahují až ke stratosféře. Ještě do nedávna šel souběh úvěrů řešit celkem bez problémů tak, že jste si k hypotéce vyřídili třeba úvěr ze stavebního spoření.

Příklad

Pokud jste chtěli koupit nemovitost v částce 3 000 000 Kč formou 100 % financování, mohlo to vypadat třeba takto:

Typ úvěru Výše Splátka Úrok Splatnost
Hypotéka do 80 % LTV 2 400 000 Kč 9 761 Kč 2,07 % 30 let
Úvěr ze stavebního spoření 600 000 Kč 3 912 Kč 4,99 % 22 let

Nicméně postupem času se situace změnila u všech bank a některé otevřeně souběh úvěrů nedovolí. A to platí jak pro banky poskytující hypotéky, tak pro stavební spořitelny.

Jdou třeba tak daleko, že než vám načerpají hypotéku, podívají se znova do registrů, jestli jste si mezi tím nevyřídili třeba úvěr ze stavebního spoření. To je co?!

Řešíte 100 % hypotéku?

Poraďte se se mnou nezávazně.

  1. *
  2. *
 

Úvěr si vezme osoba blízká

Osoba blízká má v našich končinách hlubokou tradici. A přátelé, ruku na srdce. Kolikrát vám pomohla? Mě několikrát určitě. Ale pozor, může nám pomoci i v rámci 100 % financování. V únoru 2019 jsem řešil zajímavý případ, kdy 5členná rodina chtěla koupit dům.

Kromě rodičů vydělávali i dvě dospělé děti. Prostě při studiu mělo jedno klasickou pracovní smlouvu a druhé dohodu o pracovní činnosti.

Aktuální příklad

Rodina chtěla koupit rodinný dům za 3 500 000 Kč. Museli jsme celou částku rozdělit na dva úvěry; zajištěný nemovitostí ve výši 2 400 000 Kč a druhý ve výši 600 000 Kč bez zajištění. První úvěr si brali rodiče a druhý úvěr si vzala dcera jako osoba blízká.  

Typ úvěru Výše Splátka Úrok Splatnost
Hypotéka do 90 % LTV 3 000 000 Kč 12 869 Kč 2,47 % 30 let
Úvěr ze stavebního spoření 500 000 Kč 3 263 Kč 4,99 % 22 let

Zde je k přečtení celý příběh jak jsem řešil 100 % hypotéku na koupi domu.

Půjčíte si v rodině

Podobnou situaci můžete také řešit tak, že si někdo z rodiny půjčí krátkodobě peníze, které použijete jako vlastní zdroje. Jakmile vyčerpáte hypotéku, vezmete si úvěr na úhrady půjčky související s pořízením vlastního bydlení. 

Souběh zástav

Také velmi zajímavou možností je dát do zástavy kromě kupované (stavěné) nemovitosti další.  V praxi to znamená, že se domluvíte třeba s rodiči, nebo babičkou, tetičkou apod., že vám poskytne svoji nemovitost jako dočasnou zástavu.

Záměrně píši dočasnou, protože nemusí mít příbuzní obavu, že by měli na baráku zástavu celý život. Jak je to možné? Jednoduše tak, že nově zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje dělat mimořádné splátky každých 12 měsíců až do výše ¼ původní výše hypotéky.

Takže pokud můžete v budoucnu kalkulovat s nějakými penězi navíc, může se jednat opravdu jen o dočasnou zástavu. Stačí, aby zůstatek vaší hypotéky klesl na úroveň odpovídající 80, resp. 90 % hodnoty vaší nemovitosti.

Uvažujete o hypotéce nemáte vlastní zdroje? Stačí vyplnit formulář pod článkem a získáte řešení zdarma.

Napište mi, nebo zavolejte

Otevíračku (8-21 h) mám lepší než v bance.

Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva