Je možné získat hypotéku bez hotovosti

Potřebujete hypotéku bez vlastních prostředků? Není problém, pomůže vám s tím hypoteční poradce (foto: pixabay.com).

Když ČNB zrušila 100 % hypotéky, naučili jsme se nahradit chybějící peníze jiným úvěrem. Od října 2018 zavedla ČNB další omezení hypoték. Ta se sice primárně dofinancováním hypoték jiným úvěrem netýkala, ale postupem času začaly banky i tuto možnost omezovat. Zde se dozvíte o aktuálních možnostech 100 % financování.

Souběh hypotéky a úvěru

Jde o první a nejjednodušší variantu, jak nahradit bankami požadovaných 20 % vlastních zdrojů např. z kupní ceny bytu. Když si vezmete běžně fungující rodinu, která platí nájem, tak mi řekněte, z čeho mají našetřit?

Vždyť platí nájem! Další věcí je, že ceny nemovitostí, především ve velkých městech, dosahují až ke stratosféře. Ještě do nedávna šel souběh úvěrů řešit celkem bez problémů tak, že jste si k hypotéce vyřídili třeba úvěr ze stavebního spoření.

Příklad

Pokud jste chtěli koupit nemovitost v částce 3 000 000 Kč formou 100 % financování, mohlo to vypadat třeba takto:

Typ úvěru Výše Splátka Úrok Splatnost
Hypotéka do 80 % LTV 2 400 000 Kč 9 761 Kč 2,07 % 30 let
Úvěr ze stavebního spoření 600 000 Kč 3 912 Kč 4,99 % 22 let

Nicméně postupem času se situace změnila u všech bank a některé otevřeně souběh úvěrů nedovolí. A to platí jak pro banky poskytující hypotéky, tak pro stavební spořitelny.

Jdou třeba tak daleko, že než vám načerpají hypotéku, podívají se znova do registrů, jestli jste si mezi tím nevyřídili třeba úvěr ze stavebního spoření. To je co?!

Řešíte 100 % hypotéku?

Poraďte se se mnou nezávazně.

  1. *
  2. *
 

Úvěr si vezme osoba blízká

Osoba blízká má v našich končinách hlubokou tradici. A přátelé, ruku na srdce. Kolikrát vám pomohla? Mě několikrát určitě. Ale pozor, může nám pomoci i v rámci 100 % financování. V únoru 2019 jsem řešil zajímavý případ, kdy 5členná rodina chtěla koupit dům.

Kromě rodičů vydělávali i dvě dospělé děti. Prostě při studiu mělo jedno klasickou pracovní smlouvu a druhé dohodu o pracovní činnosti.

Aktuální příklad

Rodina chtěla koupit rodinný dům za 3 500 000 Kč. Museli jsme celou částku rozdělit na dva úvěry; zajištěný nemovitostí ve výši 2 400 000 Kč a druhý ve výši 600 000 Kč bez zajištění. První úvěr si brali rodiče a druhý úvěr si vzala dcera jako osoba blízká.  

Typ úvěru Výše Splátka Úrok Splatnost
Hypotéka do 90 % LTV 3 000 000 Kč 12 869 Kč 2,47 % 30 let
Úvěr ze stavebního spoření 500 000 Kč 3 263 Kč 4,99 % 22 let

Zde je k přečtení celý příběh jak jsem řešil 100 % hypotéku na koupi domu.

Doba vyřízení hypotéky závisí na jejím účelu. Protože jiné podklady dáváte k refinancování a jiné třeba k výstavbě. Termíny, co uvádím v článku vychází z praxe.

Nicméně je možné, že u konkrétní banky si schvalovatel vymyslí ještě něco navíc. Holt takový je život. Zde si můžete hned kliknout na hypotéku, co vás zajímá.

Chcete mít vyřízenou hypotéku natotata?

Proberte to se mnou.

  1. *
  2. *
 

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky:

refinancování
koupě bytu (domu)
stavba domu
rekonstrukce
vypořádání (dědictví, rozvod)
americká hypotéka
 

Jak dlouho trvá vyřízení refinu

Refinancování je ultra nejrychlejší účel, co u hypoték znám. U něj hodně záleží na tom, zdali dohledáte původní odhad a pak jak je starý.

Banky většinou akceptují odhad do 6 let stáří. Pokud jej nemáme, nebo je starší, musím nechat zpracovat nový, což vyřízení prodlouží.  

U refinancování můžeme za určitých okolností doložit příjem pouze čestným prohlášením. To nám ušetří minimálně týden, protože nemusíme čekat na potvrzení z práce.  

Obecně můžu říci, že vyřízení refinancování hypotéky mi trvá max. 3 týdny.

Stáhněte si infografiku
Jak dlouho trvá vyřízení refinancování Stáhnout infografiku
 

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na koupi

Pokud jde o klasickou koupi, tak nejvíce času zabere zpracování odhadu. V případě koupě bytů ve větších městech umím zpracovat odhad za pár minut.

Naproti tomu u rodinných domů se nevyhneme návštěvě odhadce. Pokud není období dovolených, nebo Vánoc, pak mohu říci, že hypotéka na koupi je schválená do 4 týdnů.  

Praxe posledních měsíců mi ukazuje, že časově náročné je také zpracování kupní smlouvy. Hlavně pokud nemovitost kupujete přes realitku. 

Tomu se celkem divím, protože kupní smlouvy jsou de facto formulářové, tedy na jedno brdo a stačí zde doplnit jen údaje o smluvních stranách.

Vím to, protože v rámci advokátní kanceláře, kde působím, jich připravuji mnoho.

Stáhněte si infografiku
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na koupi Stáhnout infografiku
 

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na stavbu  

Stavba domu je oříšek. Hodně bude záležet na tom, zdali si jej necháte stavět na zakázku, nebo svépomocí.

V každém případě se vše točí kolem projektu a rozpočtu. Projekt potřebujete nejen pro odhadce, ale také pro stavební úřad.

A odhad může paradoxně zdržet vyřízení celé hypotéky. Mám tím na mysli situaci, kdy je rozpočet stavby třeba 5 000 000 Kč, ale odhadce stanoví budoucí hodnotu domu jen na 4 500 000 Kč.

Banka samozřejmě bude vycházet z odhadu, takže hypotéku poskytne do výše 80 %, resp. 90 % ze 4 500 000 Kč.

Vy pak musíte narychlo vyřešit dofinancování. Pokud vše klape, můžeme mít hypotéku na stavbu i s pauzou na projekt hotovou do 1,5 měsíce.

Stáhněte si infografiku
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na stavbu Stáhnout infografiku
 

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na rekonstrukci  

Rekonstrukce je v bledě modrém to samé, co stavba. Opět bude záležet na rozpočtu, který si většinou klienti dělají sami.

Také v tomto případě odhadce může stanovit budoucí odhadní hodnotu nižší, než je rozpočet. Obecně ale můžu říci, že vyřízení hypotéky na rekonstrukci trvá max. 4 týdny.

Stáhněte si infografiku
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na rekonstrukci Stáhnout infografiku
 

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na vypořádání  

Rozdílná doba vyřízení hypotéky bude u dědictví, resp. daru a rozvodu. U rozvodu se většinou jedná o vyvázání jednoho z manželů.

Pozor, ale banky to nedělají automaticky! K tomu prostě rozsudek nestačí. Ten z manželů, který bude chtít splácet sám hypotéku musí prokázat, že na to má. Takže klasické schvalovací kolečko.

Pokud vše běží tak jak má, hypotéku na vypořádání máme hotovou za 2 týdny.

Stáhněte si infografiku
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na vypořádání Stáhnout infografiku
 

Jak dlouho trvá vyřízení americké hypotéky 

Ameriky jsou jednoduché jako facka. Ovšem když jde čistě o neúčelový úvěr, protože pak nic kromě odhadu, výpisů z účtů a potvrzení příjmů, nepotřebujete.

Samozřejmě něco jiného je konsolidace. To může být klidně otázka min. 4 týdnů, ale obecně do 2 týdnů není co řešit.

Stáhněte si infografiku
Jak dlouho trvá vyřízení americké hypotéky Stáhnout infografiku

Uvažujete o hypotéce? Zkuste to se mnou nezávazně probrat. Navíc vám udělám zdarma aktuální porovnání bank.

Stačí zavolat na +420 605 44 65 43, nebo napsat na tomas@hypotekyjanecek.cz. Těším se a na shledanou. 

Napište mi, nebo zavolejte

Otevíračku (8-21 h) mám lepší než v bance.

Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva