Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

Jakou zvolit fixaci při refinancování

Nevíte jakou zvolit fixaci? Vždy mám pro vás eso v rukávu (foto: pixabay.com).
Blíží se konec fixace u vaší hypotéky? Pak si jistě kladete otázku, jak zvolit novou? Nezapomeňte, že nyní vám volbu úroké sazby ovlivňuje i nová právní úprava hypoték.

Krátký, nebo dlouhý fix?

Ať už řešíte svoji např. svoji první hypotéku na byt, nebo refinancování hypotéky, vždycky budete dumat nad tím jaká je vlastně ta správná délka fixace?

Dříve se řídila v drtivé většině výší úrokové sazby. Tříletý fix byl nižší, jak pětiletý, tak se vzal tříletý.

Některé banky byly schopné nabídnout pětiletý za cenu tříletého, některé dokonce osmiletý za cenu pětiletého. Tak se vzal ten delší.

Vzhledem k tomu, že málokdo plánoval fixaci s vědomím, že hypotéku za 3, či 5 let splatí, rozhodující byla výše sazby.

Jak fixovat, když sazby rostou

Dnes je ale situace jiná. Samozřejmě u většiny z nás bude rozhodovat při volbě doby fixace opět cena, úroková sazba. Ale vzhledem k tomu, že se ukázalo, že sazby mohou jít i nahoru, hodně lidí přemýšlí o jistotě.

Proto, pokud jste konzervativní jako já, vřele doporučuji zvolit pevnou úrokovou sazbu klidně na 8 až 10 let. Že je to bláznovství? Není, např. Moneta měla svého času stejnou sazbu pro 10letý fix jako pro roční.

Fixace a nový zákon

V neposlední řadě volbu délky úrokové sazby v rámci refinancování hypotéky nově ovlivňuje skutečnost, že jakmile podepíšete dodatek ke stávající smlouvě, nebo provedete refinancování u jiné banky, vztahuje se na vás zákon o spotřebitelském úvěru.

To znamená, že i když si zafixujete jakoukoliv hypotéku třeba na 10 let, můžete právě v době fixace realizovat mimořádné splátky (bez sankce) až do výše 25 % z výše hypotéky uvedené ve smlouvě.

To se hodí právě do době, kdy rostou úroky a vy chcete mít klid. Jednoduše si zvolíte pevný úrok na 7, 8, 10, nebo i více let a pomocí mimořádných splátek se hypotéky zcela, nebo zčásti zbavíte, než fixace uplyne.

Končí vám fixace a řešíte jak nastavit nový úrok? Nechte si poradit ode mne. Jsem nezávislý hypoteční specialista a můžete to se mnou probrat nezávazně.

Stačí napsat na tomas@hypotekyjanecek.cz, nebo zavolejte na +420 605 44 65 43

Novou fixaci úrokové sazby si můžete také spočítat na hypoteční kalkulačce.