Jak vysokou hypotéku dostane podnikatel v roce 2019?

Podnikáte a zajímá vás jak vysokou hypotéku dostanete? Poraďte se se mnou nezávazně (foto: pixabay.com).

Březen je již tradičně měsícem podávání daňových přiznání. Sice někteří to odloží na červen, ale výsledek bude stejný. A každého podnikatele toužícího po vlastním bydlení bude logicky zajímat, jakou vysokou hypotéku dostaneme v roce 2019? Každá banka počítá příjmy OSVČ jinak. Pojďme se tedy na to podívat v několika příbězích.

Události posledních dvou měsíců mne inspirovaly k sepsání tohoto článku, neboť se na mne obrátilo nezvykle hodně podnikatelů s žádostí o vyřízení hypotéky.

A byly to různé příběhy, od těch, co podnikají celé roky až po ty, co se dohodli se zaměstnavatelem, že budou pro něj dělat pořád to samé, ale ne jako zaměstnanci, ale jako OSVČ, až po ty, co se prostě udělali pro sebe a od září jsou sami sobě šéfem.

Kolik banky půjčí paušalistovi?

Většina podnikatelů jede, stejně jako já, na 60 % paušál. Je to jednoduché, z obratu si odečteme 60 %, dále různé slevy a rozdíl zdaníte. Sbohem a šáteček. Stejně tak to má i pan Petr. Chce byt za 3 000 000 Kč, a protože maká jak čert, má našetřených 1 200 000 Kč. Zbytek si chce půjčit.

Pan Petr má celkem z čeho vybírat, protože podniká už deset let, takže není problém doložit dvě daňovky. To třeba chce Česká spořitelna. Ostatním stačí doložit podnikání za 12 měsíců (Moneta, mBank, Raiffeisenbank apod.).

Když si vezmu Petrův příklad, kdy vím, že má roční obrat 780 000 Kč (řádek 101), tak si dokáži spočítat, kolik mu, jaká banka půjčí:

Banka Akceptovatelný příjem Max. výše hypotéky
Equabank 31 200 Kč 3 350 000 Kč
ČSOB 27 617 Kč 3 649 000 Kč
Hypoteční banka 27 617 Kč 3 649 000 Kč
Raiffeisenbank 26 338 Kč 2 709 000 Kč
Wüstenrot hypoteční banka 22 500 Kč 2 250 000 Kč
Česká spořitelna 28 600 Kč 3 250 000 Kč
Unicreditbank 45 500 Kč 4 770 000 Kč

Pro zjednodušení jsem udělal výčet nejčastějších bank, co jsem počítal. Max. výši hypotéky jsem počítal pro jednoho žadatele, bez závazků, se splatností 30 let a pro hypotéku do 80 % LTV. U každé banky je také jiný úrok. 

Máte podobné příjmy a chtěli byste spočítat hypotéku zdarma? Není problém, stačí poslat mail.

Zajímá vás kolik si můžete půjčit?

Poraďte se se mnou nezávazně.

  1. *
  2. *
 

Ze zaměstnance podnikatelem

Divil jsem se, kolik takových případů je? Pamatujete, jak se tady jednu dobu podezříval kde kdo, že jede v tzv. „Švarcsystému“? Podstatou je, že děláte pořád tu samou práci pro stejného chlebodárce, ale nikoliv na pracovní smlouvu, ale fakturujete mu.

Jak moc je to ilego, nechávám na posouzení milostivého čtenáře, nicméně pokud něco takové plánujete, nemusí to znamenat problém se získáním hypotéky. Některé banky to normálně berou a pokud navíc doložíte návaznost podnikání na předchozí zaměstnání, berou to jako velmi kladnou stránku věci.

Třeba Jana, které jsem vyřizoval hypotéku nedávno, začala takto podnikat v září. Normálně by to dle metodiky bank nešlo, ale podařilo se mi vyjednat výjimku, doložit, že jde o návaznost předchozího zaměstnání a banka nám uznala měsíční fakturaci.

Začínáte od píky

To je většina klasických podnikatelů, zjistím že je v práci štve i barva kopírky, tak se s milým šéfem jednoho dne rozloučí a udělají se na sebe.

A protože jsou šikovní mají hned o práci postaráno a od dalšího měsíce, či následujícího solidně fakturují. Na rozdíl od předchozího případu nemají potřebnou kontinuitu, kdy mají několik odběratelů.

Tady záleží na tom, kdy s podnikáním začnete, protože některé banky vyžadují alespoň rok podnikání. Problém může být v tom, když začnete třeba o prázdninách. Majka a Ferda si založili vlastní zahradnictví a oba zde pracují pod svým IČ.

Pro mnoho bank to byl problém, pro ty, co to zas tak velký problém nebyl, počítali příjem obou jako roční průměr, takže vyšlo nula nula nic. Ale opět se mi podařilo najít výjimku u ČSOB, kde jsme dokázali počítat s průměrem za skutečné měsíce, nicméně banka chtěla, aby oba žadatelé podnikali alespoň 6 měsíců.

Napište mi, nebo zavolejte

Otevíračku (8-21 h) mám lepší než v bance.

Kontaktní údaje
  1. *
Zpráva