Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

Jak funguje hypotéka v eurech

Uvažujete o hypotéce v eurech? Poraďte se s námi nezávazně. Vybereme vám to nejlepší řešení.

Zvažujete hypotéku v eurech? Dnes u ní dostanete nižší úrok, než u klasické hypotéky v korunách. To zní lákavě, že? Jak ale říkala moje hodná, malá babička: „Je všechno zlato, co se třpytí?“ V článku se dozvíte, jak to funguje.

Jak funguje hypotéka v eurech

Jde o klasickou hypotéku na bydlení s těmito parametry:

  • 80 % LTV.
  • Min. výše 500 000 Kč, nebo 5 000 EUR.
  • Maximální výše není omezena, záleží pouze na odhadu.
  • Fixace 1–10 let
  • Možnost variabilní sazby.
  • Splatnost max. 30 let

Co to je LTV

Jde o poměr výše hypotéky k zástavní hodnotě. Například, když kupujete dům za 5 000 000 Kč, max. výše hypotéky může být 4 000 000 Kč, tzn. 80 % = 80 LTV. 

Klienti mladší 36 let mohou čerpat i 90 % hypotéku. Nicméně hypotéka v eurech můžete mít jen jako 80 LTV.

Využití hypotéky v eurech

Můžete jí využít na koupi bytu včetně družstevního, pozemku, nebo domu. Dále s ní může stavět, či rekonstruovat. V případě koupě družstevního bytu nejde ručit kupovaným bytem, ale jinou nemovitostí, protože družstevní byt zastavit nejde.  

Teprve až jej převede do osobního vlastnictví lze jím ručit. V tomto okamžiku můžete vyvázat původně zastavenou nemovitost, poděkovat (třeba rodičům, babičce, strejdovi…) za to, že vám poskytli svoji nemovitost jako krátkodobou zástavu a dát do zástavy svůj byt.

Kdo může dostat hypotéku v eurech

Čech, nebo občan SK, Německa či Rakouska s trvalým pobytem v ČR jemuž plyne příjem ze zaměstnání, nájmu, nebo podnikání v EUR. U pracovního poměru je třeba, aby byl sjednaný na dobu neurčitou, v případě více žadatelů to stačí splnit jen u jednoho.

Na co si dát pozor u hypotéky v eurech

V pár článcích se autoři srdnatě rozepisovali o hrozbě kurzového rizika. Co to je? Vysvětlím. Dnes si půjčíte 100 000 EUR při kurzu 24,75 Kč tzn. 2 475 000 Kč. Při sazbě 2,4 % pro 1 letý fix a 30 letou splatnost je vaše splátka 389,94 EUR, přepočítáno na koruny tedy 9 651 Kč.

Pokud bude po roce EUR za 27 Kč, pak byste při stejné sazbě spláceli v korunách 10 528 Kč, tedy o 877 Kč více. Jenže vy splácíte v EUR, vždyť mzdu máte v téže měně.

Takže kurzové riziko se vás toliko dotýká tak, že si za svoji mzdu koupíte v ČR méně zboží a služeb. Což třeba nebude platit v Chorvatsku, které zavede „éčka“ od příštího roku.

Opravdu relevantní riziko je pohyb úrokových sazeb v eurozóně. ČNB vzala inflaci hákem. V poměrně krátké době zvýšila sazby více jak 12x až na dnešních 7 %. Podle mě je otázkou času, než dojde k podstatnému zdražení i u našich sousedů.

Pak se může stát, že eurová hypotéka bude v lepším případě za stejný, neřkuli za vyšší, úrok než v korunách.  

Porovnání aktuálních úrokových sazeb hypotéky v eurech a korunách

Pro názornost se podíváme, jak si dnes stojí nejnižší sazby pro jednotlivé fixace u 80 % hypotéky v korunách a v eurech:

FixÚrok hypoték v KčÚrok hypoték v EUR
1 rok6,69 %2,40 %
2 roky6,74 %2,60 %
3 roky6,14 %2,85 %
4 roky6,14 %3,15 %
5 let5,69 %3,45 %
6 let5,74 %3,55 %
7 let5,74 %3,70 %
8 let5,69 %3,85 %
9 let5,74 %3,95 %
10 let5,69 %4,05 %

Poznámka: Sazby v tabulce obsahují nejnižší sazby pro danou fixaci od všech významných bank poskytující v ČR hypotéky.

Co poradit na závěr

Jak se říká babo raď. Co bude za rok, lze jakž takž odtušit, sazby budou stejné, možná lehce níže. To si teď prosím vyložte jako moje zbožné přání, a ne jako erudovaný odhad. Přiznám se, fakt nevím. Nakonec to si přejeme ale všichni.

Pokud bych měl vycházet z dnešní situace, tak jakožto ten, kdo má příjem v EUR, nebál bych se volit ani 5letý fix.

Domnívám se, že opravdu nebudeme za rok na 3,45 %, a i kdyby! Tak nyní je v parlamentu novela zákona o spotřebitelském úvěru týkající se max. možné pokuty za splacení hypotéky v době fixace.

To by mělo konečně udělat jasno o maximální výši pokuty, kterou po nás budeme moci chtít banky, pokud se rozhodneme předčasně splatit svoji hypotéku v době fixace.

Dnes je v tom chaos. Banky (některé) po předchozím přešlapování na místě a pokusu o vymáhání vysokých pokut, se umírnily a zařadily se po bok „lidštějším“ bankám, které nechtějí za předčasné splacení hypotéky v době fixu nic.

No a pak už půjde jen o to porovnat, zdali se vyplatí počkat do konce fixace, nebo refinancovat hypotéku v eurech, při započítání max. možné sankce, hypotékou v korunách za nižší úrok. I když za 5 let bude tu vůbec nějaká hypotéka v korunách, nebo dostaneme hypotéku jen v eurech, co myslíte…?  

Řešíte hypotéku v eurech? Stačí vyplnit formulář níže.