Hypotéky na dům skýtají nekonečné možnosti

Hypotéku na dům dnes dostanete skoro i na ptačí budku (zdroj: pixabay.com)

Hypotéky na dům bylo možné donedávna použít jen na přesně definovaný okruh staveb. Použít ji na něco vymykající se stoleté metodice bank by bylo jako chtít se ochladit v pekle. Ovšem časy se mění a co bylo ještě před časem nevídané, se stává skutečností. Přátelé přečtěte si tento článek, budete valit bulvy.

Hypotéka na mobilní domy

Ještě do nedávna sci-fi. Vážně. Když jsem to řešil nedávno pro jedny klienty, banky se mi v podstatě vysmály. A světe div se, najednou to jde.  

Samozřejmě je na místě mírnit nadšení, protože na tento typ stavby nevyřídíme 100 % financování a ne vždy půjde vyřídit 90 % hypotéku.

Také bychom si měli říci co to vlastně mobilní domky jsou a za jakých podmínek je lze financovat. Když jsem procházel weby jednotlivých producentů celkem jsem měl problém najít jednoduchou definici toho, co to vlastně mobilní dům je.

Dobře, tak na to půjdeme selským rozumem. Třeba na http://www.freedomky.cz/ jsem se dozvěděl, že jde vlastně o modulový domek, který si můžete skládat jako domeček pro panenky, podle toho, jestli chcete být singl v 1+1, nebo 7členná rodina na statku daleko od civilizace.

Jejich nespornou výhodou bude rychlost zhotovení, že jej spolehlivě vytopíte zavčas dovezeným gyrosem od Vietnamců a že když vás nakrknou sousedi jednoduše si domluvíte kamion na sobotu a domek si necháte dovést blíž Praze.

Ovšem hypotéku na mobilní dům dostanete pouze za předpokladu, že na čas zapomenete na mobilitu a ukotvíte jej na patkách. Také nemusí být evidovaný v katastru nemovitostí a samozřejmě musíte sloužit k bydlení, žádná ubytovna pro zahraniční dělníky.

Hypotéky na dřevostavbu

Jde v podstatě o mezičlánek mezi mobilhousem, který odveze paní Koníčková za víkend T-Rockem ze Šumavy do Uherského Brodu a tradiční stavbou v Buštěhradě, která zde přetrvá stovky let.  

Dřevostavby jsou voňavé, rychle hotové a banky s nimi v podstatě nemají problém. Ano, některé trvají na tom, aby ji zhotovila firma, jenž je členem asociace dodavatelů montovaných domů, ale také není problém si postavit dřevostavbu svépomocí.

Navíc ne něj umím vyřídit 100% financování! Skutečně.

Příklad

V poslední době jsem měl hodně případů jak přes kopírák; chceme dřevostavbu a nemáme našetřených požadovaných 20 %, dokážete nám pomoci? Jasně že jo! Jdeme na to.

Typ úvěru Hypotéka Úvěr ze stavebka
Výše úvěru 2 000 000 Kč 500 000 Kč
Úrok 2,49 % 4,85 %
Fixace 7 let 3 roky
Splátka 7 892 Kč 3 522 Kč
Splatnost 30 let 18 let

Nechte si spočítat hypotéku na dům

Poraďte se se mnou nezávazně.

  1. *
  2. *
 

Hypotéka na klasické domy

Tady samozřejmě nemá cenu řešit, jestli mohu použít hypotéku na kamenný, nebo cihlový dům. Spíše bych se zaměřil na špeky, s nimiž jsem se setkal:

Stav v katastru neodpovídá skutečnosti; klienti kupovali dům, který byl v katastrální mapě zakreslený jako jednoduchá stavba se čtvercovým půdorysem, ale stávající majitel dostavěl další křído ve tvaru L, nicméně se nezatěžoval se zápisem do katastru.

Toto je samozřejmě problém nejen pro vás, ale hlavně pro banku, protože dokud neuvedete vše do souladu asi nevyčerpáte hypotéku.

K nemovitosti nebyl zajištěný právní přístup; česky řečeno k domu byste se dostali leda tak padákem, protože pozemek, na němž dům stojí je obklopen jinými pozemky. 

To znamená, že když byste chtěli k domu, museli byste třeba přes sousedovi pozemky. Což by sice asi toleroval, ale pro banku je toto nevhodná zástava. 

Nezoufejte, je to řešitelné. Banka před čerpáním bude určitě chtít, abyste si se sousedem dohodli věcné břemeno zajišťující, že se dostanete ke svému domu.

Kupujete dům a zároveň chcete opravovat; v tomto případě počítejte s tím, že hypotéku budete čerpat nadvakrát. Nejprve koupi a pak opravu. To není problém, ale pokud budete třeba dělat novou střechu, tak odhadce bude počítat kromě současné a budoucí odhadní hodnoty i tzv. minimální. 

Ta ukazuje, jakou hodnotu bude mít dům, když sundáte starou střechu, než bude nová. Vtip spočívá v tom, že banka se tak zichruje pro případ, že byste přestali platit právě v okamžiky, kdy bude dům rozestavěný. 

Z toho plyne, že pro účely koupě bude vycházet právě z této minimální hodnoty a ta bude vždy nižší než kupní cena neřkuli aktuální odhadní hodnota. Proto budete potřebovat na koupi více vlastních zdrojů, nebo další úvěr na dofinancování.

Takových jobovek je celá řada, vydám o nich jednou knihu, nicméně tak dlouho čekat nemusíte. Pokud plánujete koupi domu, poraďte se se mnou zdarma. Formulář níže už se těší na vaše řádky.

Napište mi, nebo zavolejte

Otevíračku (8-21 h) mám lepší než v bance.

Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva