Poslední šance! Získejte bonus 2 500 Kč ke své hypotéce.

ČNB mění od října 2018 podmínky hypoték

Obáváte se nových podmínek pro hypotéky v roce 2018? Proberte to se mnou, vše vám vysvětlím.

Tak už je to venku! ČNB opět zpřísní od října 2018 podmínky poskytování hypoték. Tentokrát půjde o zavedení dvou nových ukazatelů; DTI a DST. Odborníci se obávají, že se kvůli nim přestane točit hypotéční zeměkoule. Ale jak říká moje máma: „nic se nejí tak horké, jak se uvaří“. Zde vám podrobně vysvětlím oč se jedná.

Nová podmínka DTI

Podle ní nesmí od října 2018 překročit všechny vaše úvěry (hypotéka, spotřebáky, kreditky, kontokorenty apod.) 9násobek vašeho čistého ročního příjmu.   

Takto to vypadá jednoznačně. Nicméně už dnes si každá banka počítá disponibilní příjem třeba u hypotéky na byt po svém.

Takže pokud budete chtít vědět, kdo vám poskytne nejvyšší hypotéku, budete muset obejít prostě všechny. Nebo to nechat na mě.

Stáhněte si infografiku
Nové podmínky hypoték Stáhnout infografiku

Nová podmínka DSTI

Pro změnu toto pravidlo bude sledovat poměr všech splátek k vašemu čistému příjmu a nesmí překročit 45 %.

Důležité: abyste v tom měli úplně jasno, je nutné poznamenat, že oba ukazatele se budou sledovat současně. Asi je možné předpokládat, že dosáhnout 9násobku ročního příjmu nebude takový problém.

Ale co když platíte výživné? Je to výdaj, který vám ubere nemalou částku z příjmů.

 Jsou připravené výjimky

Ani všemocná ČNB nyní nedokáže odhadnout dopad svých opatření. Proto umožní zavedení výjimek. V opodstatněných případech bude moci banka navýšit oba ukazatele o 5 %.

To znamená, že dle DTI budete moci mít celkovou výši úvěrů až do 9,45násobku příjmů. A zároveň podíl všech úvěrů bude moci být více jak 47 % z vašeho měsíčního příjmu.

Plánujete hypotéku?

Proberte to se mnou nezávazně

  Jak na to reagují banky

  Samozřejmě se strhla okamžitě debata v tom smyslu, že hypoteční peklo zamrzne. Přátelé buďte v klidu.

  Dva největší poskytovatelé hypoték (Česká spořitelna, Hypoteční banka) v tichosti zavedly parametry DTI a DTSI do svých kalkulaček. A půjčují vesele dál.

  Samozřejmě nelze vyloučit, že pokud se díky novinkám celkem nic moc nestane (jako u zákazu 100 % hypoték), tak ČNB začne nejspíše zase vymýšlet něco dalšího.

  Otázka na závěr: Budou hypotéky od října nedostupnější?

  Klienti tak říkajíc na hraně, tzn. že jim vyjdou příjmy tak tak, asi hypotéku nedostanou. U všech ostatních se domnívám, že to tak dramatické nebude.

  Na druhou stranu tím, že se jedná o novinku v praxi nevyzkoušenou, nevíme, jaký to bude mít dopad na celkový objem hypoték.

  Proto, pokud uvažujete o hypotéce, zkuste to se mnou co nejrychleji probrat. Budete vědět na čem jste a můžete se v klidu podle toho zařídit.

  Stačí napsat na tomas@hypotekyjanecek.cz, či zavolat +420 605 44 65 43. Nebo si můžete počítat jen tak v hypoteční kalkulačce.

  po - pá, 9.00 - 19.00