3 typy hypoték na družstevní byt

Hledáte výhodnou hypotéku na družstevní byt? Poradím vám a vše rychle zařídím (foto: pixabay.com).

Družstevní byty jsou stále v oblibě. Jejich cena bývá nižší, jak u bytů v osobním vlastnictví. Navíc nebývá problém je do vlastnictví převést. Přečtěte si, jak si můžete pořídit družstevní byt na hypotéku. Jde o praktický návod vycházející z praxe a příběhů klientů. Budete tak připraveni na každou situaci.

Předhypotéka na družstevní byt

Klasická sitauce; kupujete družstevní byt a s ním na vás zároveň přechází nesplacená anuita. Co to je? Jde o velmi rozšířený pojem, i když jde v podstatě o nesprávné označení.

Označuje se tím nesplacená část úvěru na výstavbu družstevního bytu, který byl postaven díky společnému úvěru, který družstevnící splácí v nájmu.

Pokud tedy chcete byt převést do osobního vlastnictví, musím nejprve doplatit zůstatek úvěru a zažádat si u družstva o převod. Vtip je v tom, že družstvo neposkytne byt do zástavy, dokud mu patří.

Proto, pokud chcete potřebujete hypotéku na družstevní byt, pak jedině se zástavou jiné nemovitost, nebo využít předhypoteční úvěr.

Co je to předhypotéka

Jde o dočasně nezajištěný úvěr, který slouží výhradně ke splacení zůstatku dluhu družstvu a je splacena, jakmile vám převedou byt do vašeho vlastnictví.

Předhypotéka je dražší, než klasická hypotéka na byt a může být poskytnuta maximálně na 2 roky.

Když vyčerpáte předhypotéku, splácíte jen úrok. Po převedení bytu do vašeho vlastnictví splatíte předhypotéku druhým úvěrem – klasickou hypotékou na byt, kterou jste uzavřeli ve stejném okamžiku jako předhypotéku.

Dále už splácíte jenom hypotéku na byt.

Hypotéka na družstevní byt

Zažil jsem především u menších družstev, že předseda byl ochoten podepsat zástavní smlouvu ve prospěch banky, která poskytla hypotéku na splacení zůstatku úvěru.

Není to obvyklé a ne každá banka to umí napasovat na svoji metodiku. Narazil jsem s tím například u ČSOB, které nemá ve svým metodických pokynech schválený účel – splacení zůstatku družstevního úvěru.

Resp. tvrdí, že splacení družstevního úvěru není účel bydlení, byť družstvo je ochotno poskytnout by jako zástavu pro vaší hypotéku a navíc s vámi uzavírá smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví.

No myslet si o tom můžeme svoje.

Hypotéka na družstevní byt s jinou zástavou

Jde o situaci, kdy máte k dispozici nějakou, vhodnou nemovitost a kupujete družstevní podíl, nebo jej převádíte do osobního vlastnictví. V tomto případě umí vyhovět vašemu požadavku většina bank.

Jediné s čím musíte počítat je následná změna v předmětu zajištění, což je běžně spoplatněno několika tisíci.

Uvažujete o hypotéce na družstevní byt?

Pak si můžete rychle a snadno spočítat svoji hypotéku na družstevní díky hypoteční kalkulačce.

Nebo to můžete se mnou nezávazně probrat, stačí napsat na tomas@hypotekyjanecek.cz, nebo zavolejte na +420 605 44 65 43.

Napište mi, nebo zavolejte

Otevíračku (8-21 h) mám lepší než v bance.

Kontaktní údaje
  1. *
Zpráva