3 typy hypoték na družstevní byt

Hledáte výhodnou hypotéku na družstevní byt? Poradím vám a vše rychle zařídím (foto: pixabay.com).

Družstevní byty jsou stále v oblibě. Jejich cena bývá nižší, jak u bytů v osobním vlastnictví. Navíc nebývá problém je do vlastnictví převést. Přečtěte si, jak si můžete pořídit družstevní byt na hypotéku. Jde o praktický návod vycházející z praxe a příběhů klientů. Navíc aktualizované na dnešní podmínky.

Předhypotéka na družstevní byt

Klasická situace, kterou zažil každý, kdo užívá družstevní byt. Družstvo vám byt nabídne k odkupu, ale nechce podepsat zástavní smlouvu. Problém je v tom, že bez zástavy v katastru banka neposkytne hypotéku, zjednodušeně řečeno. Co teď?

Řešením je tzv. dočasně nezajištěný úvěr, což je právě předhypotéka. Můžete ji použít kromě koupě družstevního bytu i na koupi bytu od obce. Má to ale svoje pravidla:

  • Byt na vás musí družstvo převést od osobního vlastnictví do roka.
  • Byt musí být zapsaný v katastru. Pokud by nebyl, nelze na něj udělat odhad a museli byste dát do zástavy jinou nemovitost.
  • Banka (záleží na konkrétní bance) vám půjčí max. 75 % – 90 % z hodnoty odhadu.

Také je dobré vědět, že předhypotéka je dražší, než klasická hypotéka na byt, to je právě dáno tím, že banka nebude mít nějakou dobu nic v zástavě.

Příklad

Kupujete družstevní byt za 2 500 000 Kč, jde o 80 % hypotéku, 625 000 Kč máte svých, splatnost 30 let:

Typ úvěru Úrok  Splátka 
Předhypotéka 4,99 %  10 395 Kč
Hypotéka 2,69 % 10 146 Kč

Funguje to tak, že nejprve vyčerpáte předhypotéku a splácíte jen úrok. Po převedení bytu do vašeho vlastnictví splatíte předhypotéku klasickou hypotékou, kterou jste uzavřeli ve stejném okamžiku jako předhypotéku. Dále už splácíte jenom hypotéku na byt.

Hypotéka bez zástavy

Ano je to protimluv, ale existuje tato možnost. Jde o novinku letošního roku, kdy můžete získat max. 2 500 000 Kč, aniž byste museli řešit zástavu.

Jde v podstatě o úvěr nezajištěný po celou splácení, což je max. 18 let. Podrobnosti najdete v článku Buřinka má nový úvěr na pořízení družstevního bydlení.   

Hypotéka na družstevní byt

Zažil jsem především u menších družstev, že předseda byl ochoten podepsat zástavní smlouvu ve prospěch banky, která poskytla hypotéku na splacení zůstatku úvěru.

Není to obvyklé, a ne každá banka to umí napasovat na svoji metodiku. Narazil jsem s tím například u ČSOB, která nemá ve svým metodických pokynech schválený účel – splacení zůstatku družstevního úvěru.

Resp. tvrdí, že splacení družstevního úvěru není účel bydlení, byť družstvo je ochotno poskytnout by jako zástavu pro vaši hypotéku, a navíc s vámi uzavírá smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví. No myslet si o tom můžeme svoje.

Hypotéka na družstevní byt s jinou zástavou

Jde o situaci, kdy máte k dispozici nějakou, vhodnou nemovitost a kupujete družstevní podíl, nebo jej převádíte do osobního vlastnictví. V tomto případě umí vyhovět vašemu požadavku většina bank.

Jediné, s čím musíte počítat je následná změna v předmětu zajištění, což je běžně zpoplatněno několika tisíci.

Napište mi, nebo zavolejte

Otevíračku (8-21 h) mám lepší než v bance.

Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva