Jak koupit družstevní byt na hypotéku

Hledáte výhodnou hypotéku na družstevní byt? Poradím vám a vše rychle zařídím (foto: pixabay.com).

Družstevní byty jsou zajímavou investiční příležitostí a rozhodně nepominutelným řešením vlastního bydlení. Představují specifické vlastnictví, které se může dříve či později transformovat do osobního. Většinou ale budete kupovat družstevní podíl a tento článek vám ukáže jaké jsou možnosti.

Koupě družstevního bytu se v zásadě řešit předhypotékou, nezajištěným úvěrem ze stavebního spoření, nebo klasickou hypotékou. Každý úvěr se chová jinak a svoje specifika. My si nyní povíme o každém z nich.

Kdy je nutná předhypotéka

Týká se především těch družstevních bytů, které nelze v rámci koupě zastavit (družstvo nemůže dát do zástavy svůj majetek kvůli cizímu úvěru), nicméně víte, že družstvo následně byt převede do osobního vlastnictví.

Předhypotéka je dočasně nezajištěný úvěr, tzn. zatím na ničem nevázne zástavní právo, ale banka vám poskytne peníze na úhradu kupní ceny.

Max. výše předhypotéky je 90 % z výše odhadu. Tady je důležité se zastavit, protože pokud se bavíme o odhadu, pak je nutné, aby byt právně existoval (byl zapsaný v katastru).

Jak zjistit, jestli je družstevní byt zapsaný v katastru najdete v našem aktuálním ebooku na stránce věnující se bytům.

Jak funguje předhypotéka

S bankou uzavíráte dvě smlouvy, o předhypotečním úvěru a pak klasickou hypotéku. A to z důvodu, že nejprve vyčerpáte předhypotéku na úhradu kupní ceny za družstevní byt a následně žádáte družstvo o převod do osobního vlastnictví.

Jakmile je byt váš, vyčerpáte hypotéku (ve stejné výši jako předhypotéku), kterou jednorázově splatíte předhypotéku a dále splácíte už jen hypotéku.

Nemusíte se bát, že byste platili souběžně dva úvěry. Po vyčerpání předhypotéky platíte jen úrok, protože jistinu splatíte hypotékou.

A když vyčerpáte hypotéku, kterou splatíte předhypotéku, platíte jen klasickou měsíční splátku hypotéky.  Jde z toho hlava kolem, že?

Proto mi klidně pošlete tel., nebo pošlete mail, vysvětlím vám to.

Pomůžu s hypotékou na družstevní byt

konzultace zdarma

  1. *
  2. *
 

 

Příklad kombinace předhypotéky a hypotéky (90 %) na družstevní byt

Výše předhypotéky Splatnost Úrok Fixace Splátka Pojištění Splátka celkem Zaplaceno celkem
3 500 000 Kč 1 rok 3,69 % 1 rok 10 762 Kč 0 Kč 10 762 Kč 135 150 Kč
Výše hypotéky Splatnost Úrok Fixace Splátka Pojištění Splátka celkem Zaplaceno celkem
3 500 000 Kč 30 2,49 % 3-10 13 837 Kč 875 Kč 14 712 Kč 1 796 320 Kč
3 500 000 Kč 30 2,59 % 3-10 14 020 Kč 0 Kč 14 020 Kč 1 547 200 Kč

Pro výše uvedenou (před)hypotéku potřebuje svobodný člověku bez závazků cca 30 000 Kč měsíčně čistého.

Nezajištěný úvěr ze stavebního spoření

Tento typ úvěru bych doporučil v případě, kdy víte na beton, že družstvo nebude převádět byty. Důvody mohou být různé. Čerpalo nějaký zvýhodněný úvěr, nebo dotaci a v podmínkách této podpory je zákaz převádět byty do vlastnictví po nějakou dobu, nebo si družstevníci zanesli do stanov, že prostě byty budou na věky majetkem družstva.

S dovolením si přihřeji polívčičku. Roky jsem byl předsedou družstva, takže jsem schopný vám poradit, kde si ověřit, jak je to s převodem družstevních bytů.

Úvěry ze stavebka lze kombinovat, takže cena bytu není pro nás limitující, nicméně vzhledem k cenám si dovolím tvrdit, že bychom mohli vystačit s jedním úvěrem, s limitem do 3 500 000 Kč.

Příklad úvěr ze stavebního spoření

Výše úvěru Splatnost Úrok Fixace Splátka Pojištění Splátka celkem Zaplaceno celkem
3 500 000 Kč 20 let 4,85 % 3 roky 22 018 Kč 0 Kč 22 018 Kč 1 788 668 Kč

Jak vidíte úrok je o dost vyšší, jak u předhypotéky a samozřejmě jak u klasické hypotéky. Také splatnost je max. 20 let. Nesmíme však zapomenout, že se bavíme o úvěru bez jakéhokoliv zajištění. Pro výše uvedený úvěr potřebuje svobodný člověku bez závazků min. 50 000 Kč měsíčně čistého.

Družstevní byt na klasickou hypotéku

Hypotéku tak jak ji známe můžeme použít na koupi družstevního bytu ve dvou případech: a) dáme do zástavy jinou nemovitost, např. váš druhý byt, nebo nemovitost někoho z rodiny, b) družstvo podepíše zástavní smlouvy.

Druhý případ je velmi ojedinělý a počítal bych s ním spíše u malých družstev, protože velká (mající v názvu bytová) nám zástavky nepodepíší.

Každopádně zde můžeme uvažovat o 100 % hypotéce na družstevní byt. V článku Je možné získat hypotéku bez hotovosti najdete vše ohledně 100 % financování.

Potřebujete řešit úvěr na koupi družstevního bytu? Stačí vyplnit formulář a vše s vámi v klidu a nezávazně proberu.  

Napište mi, nebo zavolejte

Otevíračku (8-21 h) mám lepší než v bance.

Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva